Wielkanoc w wielu odsłonach

Polskie tradycje wielkanocne

Wreszcie po długiej ponurej zimie słońce coraz śmielej przedziera się przez jeszcze szare i gęste chmury. Dni są coraz dłuższe. Wkrótce zazielenią się drzewa, krzewy i trawniki.

Niebawem  obchodzić będziemy  Wielkanoc – najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Obchody religijne tego święta rozpoczynają się w czwartek poprzedzający świąteczny weekend – Triduum Paschalnym (Wielki czwartek, Wielki Piątek i  Wielka Sobota). W niedzielę wczesnym rankiem w kościołach odprawiana jest rezurekcja tj. uroczysta msza święta z procesją. Potem bogate śniadanie i wielkie świętowanie…

 

Chcielibyśmy, aby był to czas radosnego wypoczynku i relaksu w gronie najbliższej rodziny. Szybkie tępo życia, nawał obowiązków i codzienne stresy wywołują u nas coraz częściej tęsknotę za słodkim leniuchowaniem i byciem przez kogoś obsługiwanym. Niestety przedświąteczny rozgardiasz i nerwowe ustalanie grafiku rodzinnych wizyt nie służą  relaksowi.

Pozwólmy sobie na odrobinę luksusu i skorzystajmy z oferty pobytów świątecznych przygotowanych przez hotelarzy i gastronomów. Zafundujmy sobie - zamiast męczących nerwowych przygotowań i  przesiadywania nad uginającym się pod nadmiarem potraw stołem -  udany świąteczny urlop z towarzyszącymi atrakcjami.

Wzorem lat ubiegłych nie lada atrakcje dla miejscowych i turystów przygotowywane są w Zakopanem.  W Poniedziałek Wielkanocny odbędą się  Zawody na Starym Sprzęcie Narciarskim o Wielkanocne Jajo. Wszyscy, którzy mieli szczęście podziwiać to wspaniale widowisko w poprzednich latach, na pewno wezmą udział w kibicowaniu  podczas nadchodzących świąt. W 2014 roku pięknie poprzebierani zawodnicy najpierw wystartowali w konkursie jazdy stylowej na nartach drewnianych na śniegu. Drugi etap polegał na przeniesieniu jak największej ilości jaj. Ta konkurencja odbywała się na trawie. Na koniec zawodnicy rzucali piłeczkami do celu, jakim było wielkie kolorowe jajo.

Nie mniejsze emocje towarzyszyć będą  podczas Świąt Wielkanocnych turystom i mieszkańcom Karpacza i okolic. Tu odbędzie się „Szukanie Wielkanocnego Zajączka”!  To wydarzenie kusi zapewne najbardziej dzieci.  To one staną w szranki z rówieśnikami, by walczyć o jak największą ilość słodkich jajek.

A może szczęście dopisze i  uda się spotkać prawdziwego zająca wielkanocnego?

Dorosłych Karpacz kusi inną propozycją.  W Poniedziałek Wielkanocny organizowane są Mistrzostwa Polski z Jajem. W poprzednich latach odbywały się rzuty jajem na odległość, rzut jajem w parach, rzut do podobizny Burmistrza, konkurs na najładniejszą pisankę, na najciekawszy chlebek, na osobę z najbardziej odległego miasta od Karpacza, a także konkurs, który cieszy się największym powodzeniem "Stalowe Jajo" oraz degustacja „giga jajecznicy”.

Coraz bardziej popularne wśród rodaków są Święta Wielkanocne nad polskim morzem.  Jeszcze nie przeludnione plaże Bałtyku  i budząca się do życia natura przyciąga wielu amatorów  spacerów. Nadmorski klimat korzystny jest (szczególnie wiosną) nie tylko dla alergików. Trudno przecenić wagę długich spacerów nadmorskimi bulwarami, promenadami czy plażą po tradycyjnie obfitych świątecznych posiłkach.

Jeśli dopisze szczęście, możliwe, że uda się nam dostrzec zanikające już elementy tradycji i zwyczajów związanych z Wielkanocą.  I chodzi nie tylko o wylewaną całymi wiadrami wodę, czy też o zwyczaj smagania młodych dziewcząt brzozowymi gałązkami przez chłopców. Dla nieco bardziej zainteresowanych ciekawostką będzie wystawa etnograficzna  pt.  "Od Palmowej Niedzieli do Wielkanocnego Poniedziałku" w Muzeum- Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich (to propozycja dla gości udających się na święta do OW Sopot Kamienny Potok w Gdyni). Wystawy prezentują m.in. dawne  sposoby barwienia jaj, postne i świąteczne jadło (chłopskie i dworskie), wystrój kościoła, w którym odbywa się święcenie palm i pokarmów oraz uroczyste msze świąteczne.

Spędzając Wielkanoc w OW Meduza Świnoujściu można zapewne natknąć się na obchody tego święta w obrządku protestanckim. Protestancka Wielkanoc  jest dość uboga  w zewnętrzne formy celebrowania świąt. Nie maluje się pisanek i nie święci się pokarmów.  Najważniejszy jest Wielki Piątek. Protestanci w tym dniu nie pracują. Spędzają go w ciszy i skupieniu. Nie obowiązuje post, spożywa się białe mięso. Przez cały dzień odbywają się szczególnie uroczyste msze święte,  podczas których powszechnie przystępuje się do Stołu Pańskiego, czyli Eucharystii.  Istotą protestanckich  Świąt Wielkanocnych jest męka i śmierć Chrystusa, a nie zmartwychwstanie.

Droga do Jerozolimy to plenerowe, interaktywne widowisko wielkanocne  w pięknej scenerii ruin Zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu. Spektakl przedstawia najważniejsze wydarzenia poprzedzające śmierć Jezusa Chrystusa, cuda, jakie czynił, jego drogę do  wieczernika, drogę na sąd do Piłata oraz na Golgotę. Publiczność jest uczestnikiem zdarzenia,  widzi Pana Jezusa wjeżdżającego na osiołku do Jerozolimy, widzi jak uzdrawiał chorych, jak ucztował z uczniami, jak się modlił i jak go zabierali na skazanie. Widzi też jak go biczowali… Widowisko znakomicie odtwarza  atmosferę  wydarzeń i ostatnich chwil życia Tego przez, którego śmierć i zmartwychwstanie dokonało się zbawienie świata. Będąc w OKS Zacisze w Spale w okresie poprzedzającym Wielkanoc, warto zostać świadkiem tych niezwykłych wydarzeń.

Natura Tour zaprasza na pobyty świąteczne w ośrodkach wypoczynkowych:

nad morzem:

OW Meduza w Świnoujściu,
OW Słoneczny Brzeg w Mielnie,
OW Sopot Kamienny Potok w Gdyni,

w Polsce centralnej (w Puszczy Nadpilickiej):

OKS Zacisze w Spale,

w górach:

OW Stokrotka w Karpaczu,
OW Halny w Karpaczu,
OW Kolejarz w Ustroniu Jaszowcu,
OW Sosna w Wiśle,
OW Siwarna w Kościelisku k. Zakopanego,
OW Kolejarz w Zakopanem.

 

Anna Szklarska