Pałace, pałacyki, ogrody...
Romantyczne wakacje na Lubelszczyźnie
Planujesz wakacje w Polsce? Super!
Prawdopodobnie nie byłeś jeszcze w tak ciekawym, choć niezbyt znanym, zakątku Polski , jak Polesie Lubelskie. Te położone pomiędzy Wisłą a Bugiem tereny to atrakcyjne krajobrazy, dobrze zachowana przyroda, ciekawe zabytki, liczne pozostałości po cudownych pałacach czy ujmujących pałacowych ogrodach.
Zobaczysz tu między innymi Zespół pałacowy księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Kocku (48 km od Lublina ).
Źródło: wikimapia.org.
Zespół pałacowy składa się z budynku głównego i dwóch jednakowych oficyn. Za pałacem rozpościera się szeroka dolina Wieprza. Ten zachwycający klasycystyczny pałac otoczony jest parkiem geometryczno-krajobrazowym. Pierwotne założenie pałacowe w stylu renesansowym powstało wraz z częścią ogrodu jeszcze w czasach Firlejów. Księżna Jabłonowska stworzyła tu fantastyczny sentymentalny ogród arkadyjski, wzorowany na starogreckiej krainie "szczęśliwych pasterzy". Park pałacowy Jabłonowskiej słynął z unikalnych roślin należących aż do 590 gatunków. W cieplarni hodowano ananasy, pomarańcze i cytryny.
Inna perełka tych okolic to Pałac w Radzyniu Podlaskim (71 km od Lublina).
Tu warto poświęcić choćby godzinkę, by nacieszyć się z bliska jedną z najpiękniejszych budowli rokokowych w Polsce - Pałacem Potockich wraz z parkiem i oranżerią. Potoccy zbudowali kilkanaście pałaców, z których ten jest jednym z najokazalszych. Pierwotnie w XV w. zbudowany został zamek, potem – w XVIII w. Potoccy przebudowali go.
Niestety, w roku 1944 wnętrza uległy zniszczeniu. Nadal jednak zachwyca rozmach z jakim wzniesiono gmach oraz liczne barokowe detale architektoniczne.
Przyjedź, zobacz....
Źródło: www.jerycho.pl
Będąc na Lubelszczyźnie warto zaplanować wizytę w zespole płacowo-parkowym rodziny Zamojskich – Pałacu w Kozłówce (30 km od Lublina).
Źródło: www.lubelskie.pl
Pałac wzniesiony został ok. roku 1742 i przebudowany w roku 1897-1914. We wnętrzach pałacowych zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku w stylu Drugiego Cesarstwa. Obecnie w skład zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce wchodzą: pałac, teatralnia (sale konferencyjna i ekspozycyjna), kaplica, oficyny północna i południowa, kordegardy północna i południowa, pawilon północny i południowy (powozownia z kolekcją pojazdów konnych). Prawie całe wyposażenie sal i komnat pochodzi jeszcze z czasów Konstantego Zamoyskiego.
Źródło: fotopolska.eu
Wnętrza są doskonale utrzymane i posiadają nieporównywalny w Polsce i bardzo rzadki w Europie stopień autentyzmu.
Źródło: www.lubekskie.pl
Ogromnym atutem pałacu jest otaczający go ogród. Urokliwie skomponowana roślinność z zachowanym do dziś pierwotnym układem, zachwyca swoim wyglądem i kolorystyką. Na dziedziniec rezydencji, od zachodu, prowadzi neobarokowa brama, wykonana w początku XX wieku. W bezpośrednim sąsiedztwie pałacu znajduje się fontanna z figurkami puttów. Od strony północnej położona jest bażantarnia.
Źródło: www.lublin.gazeta.pl
Warto też wybrać się do Lubartowa (30 km od Lublina) i obejrzeć Pałac Sanguszków w stylu barokowym oraz pospacerować po ładnym, zadbanym parku krajobrazowym otaczającym obiekt. W głębi parku, znajduje się fontanna, staw, pozostałości mostu i brama pałacowa. Nieopodal – XIX-wieczna oranżeria. W swojej historii pałac pełnił między innymi funkcje szpitala wojskowego i klasztoru.
Źródło: www.polskaniezwykła.pl
Ogromne wrażenie robi chyba na wszystkich (a paniach na pewno) Klasycystyczno-romantyczny zespół pałacowo-parkowy Czartoryskich w Puławach (50 km od Lublina). Zasadnicza część tego obiektu to pałac z dobrze zachowanymi wnętrzami ( barokowa sień, sale: kamienna, gotycka, rycerska, balowa i kolumnowa).
Źródło: commons.wikimedia.org
Uznaniem pań cieszy się uroczy romantyczny ogród w stylu angielskim z licznymi budowlami parkowymi jak Kaplica, Domek Grecki, Domek Gotycki, Świątynia Sybilli
Źródło: turystyka.wp.pl
Pałac Marynki…
Źródło: nocowanie.pl
… przeróżne altanki, mostki. źródełka itp.
Park podzielony jest na dwie części (górny i dolny), które łączą malownicze angielskie schody tarasowe. W parkowej wapiennej skarpie wykute są malownicze groty.
Będąc na Lubelszczyźnie nie sposób nie zajrzeć do stolicy regionu – Lublina
Źródło: national-geographic.pl
by zobaczyć jego Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Królewskim z XII wieku, który przebudowany został przez Zygmunta Starego na renesansową rezydencję
Źródło: www.uroki-polski.pl
Bramę Grodzką, Bazylikę ojców Dominikanów, Rynek z gmachem Trybunału Koronnego, Archikatedrę, Bramę Krakowską i Nowy Ratusz.
Nieopodal Lublina położony jest niezwykle urokliwy Nałęczów (25 km od Lublina), który zachował nastrój dawnego kurortu. Atmosferę tworzą tu Park Zdrojowy, palmiarnia, pijalnia wód mineralnych, późnobarokowy pałac Małachowskich z 1772 r., niegdyś własność Stanisława Małachowskiego i Marianny z Potockich.
Źródło: www.polskiekrajobrazy.pl
Źródło: www.polskiekrajobrazy.pl
Niezwykłą ucztą dla zmysłów będzie na pewno wizyta w uroczym miasteczku zwanym Małym Gdańskiem – Kazimierzu Dolnym nad Wisłą (47 km od Lublina). Atmosferę miasta tworzą Rynek ze słynnymi kamienicami, drewnianą studnia, Baszta z XII w., katedra oraz na Góra Trzech Krzyży z której rozpościera się wspaniała panorama miasta i Wisły oraz obecność chętnie zaglądających tu artystów.
Źródło: www.kazimierz-dolny.pl
Innym niezwykle urokliwym miastem tego regionu jest Sandomierz (90 km od Lublina). Tu nie sposób ominąć obiektów takich, jak Rynek z ratuszem, urzekające kamieniczki, Zbrojownię Rycerską lub tajemniczą Trasę Podziemną (podziemia w Sandomierzu lub lochy w Sandomierzu to system dawnych 14 i 15 wiecznych piwnic, w których kupcy sandomierscy składowali swoje towary handlowe). , domek Długosza, bazylikę katedralną, zamek królewski (niegdyś gotycki, przebudowany w renesansową rezydencję) , Wąwóz Jadwigi, kościół św. Jakuba, Collegium Gostomianum, Wąwóz Piszczele oraz słynne "ucho igielne".
Źródło:podróze.gazeta.pl
Wśród jezior i lasów Polesia Lubelskiego, w miejscowości Firlej położony jest Ośrodek Sportów
Wodnych Natura Tour Polesie. Może on stanowić dla Ciebie doskonałą bazę wypadową a jednocześnie zapewni Ci bliski kontakt z naturą.
Jeśli masz dzieci w wieku 5-10 lat, które niekoniecznie zainteresowane są zwiedzaniem nudnych – ich zdaniem- obiektów muzealnych, to nie mogłeś trafić lepiej. Wykwalifikowana kadra zajmie się Twoimi pociechami, zapewni im udaną i bezpieczną zabawę na organizowanej w OSW Polesie półkolonii.
A po całym dniu stęsknione i pełne wrażeń szkraby wrócą do rodziców, by zdać relację z niesamowitych przygód i spokojnie przespać noc.
Wakacje tuż, tuż.
Polesie Lubelskie czeka…
Anna Szklarska