Szampan, winogrona czy słomiane kukły?

Zwyczaje sylwestrowe

31 grudnia o godz. 24:00 ludzie na całym świecie zatrzymują się na chwilę, by pożegnać kończący się rok i powitać nowy.

Wydawałoby się, że skoro wszyscy robią to tego samego dnia i o tej samej godzinie, to wszyscy jednocześnie.                             

Otóż nie!  Przecież północ w różnych miejscach globu wybija w różnym czasie.

 

Źródło: www.ro.com.pl

 

Pierwsi Nowym Rokiem (o godz. 11:00 naszego czasu) cieszyć się będą  mieszkańcy Line Islands (Wyspy Line, Sporady Środkowopolinezyjskie), po nich ( o 15:00) mieszkańcy Sydney, Władywostoku i Melbourne,a potem (o 16:00) Pyongyang, Tokio, Osaka i Jakuck na Syberii.

 

www.eska.pl

O godz. 17:00 czasu środkowoeuropejskiego (czyli wtedy, gdy my będziemy się gorączkowo przygotowywali do zabawy) stary rok będą już żegnać w: Pekinie, Hong Kongu, Singapurze i Ułan Bator, o godz. 18:00 w Bangkoku i w Jakarcie, a o 20:00 (czyli, gdy my będziemy dopiero rozpoczynali sylwestrowe szaleństwo) stary rok pożegnają na Malediwach.
U naszych wschodnich sąsiadów ( w Moskwie) korki szampanów strzelać będą o dwie godziny wcześniej niż u nas tj. o 22:00,a o godzinę wcześniej ( o 23:00) w Kijowie, Wilnie, Damaszku i Istambule.

 

Źródło: www.eskapady.com

 

Razem z nami noworoczny toast wznosić będą w Berlinie, Paryżu, Rzymie, San Marino, Pradze, Brukseli, Wiedniu, Budapeszcie, Zagrzebiu, Oslo, Luxemburgu, Madrycie i … Tunezji.                                                                                                           Po nas Nowy Rok zawita w Dakarze, Reykjaviku, na Wyspach Kanaryjskich ( o godz. 1:00), w Toronto, Detroit, Nowym Yorku, (6:00), oraz w  Denver (8:00).

 

Źródło: www.odyssei.com

 

A kiedy my będziemy leniwie budzić się wypoczęci już po sylwestrowych balach i prywatkach, nowy rok zawita  w Honolulu (o 11:00) i na wyspach  Bakera i Howland (o 13:00).

A jak spędzamy tę wyjątkową noc?

Hiszpanie o północy wychodzą, w gronie rodziny i przyjaciół, na główny plac miasta i rozpoczynają Nowy Rok od zjedzenia ( w rytm uderzeń zegara) 12 winogron. Ma to przynieść szczęście na cały rok.

 

Źródło: www.podroze.gazeta.pl

 

Włosi przed pożegnaniem starego roku wkładają czerwoną bieliznę. Ma to zapewnić pomyślność w nowym roku, a kobietom niezamężnym – męża. Dokładnie o północy należy zjeść porcję zupy lub potrawki z soczewicy, która symbolizuje pomyślność. Szczęście przynosi także – podobno- zjedzenie skorupiaków i owoców morza oraz wieprzowiny np. faszerowane nóżki. Obowiązkowa jest też lampka szampana i huczna zabawa.

Źródło : www.smaki.pl

 

Grecki sylwester to dzień Św. Bazylego czyli przede wszystkim prezenty, noworoczne ciasto vassilopita z ukrytą monetą na szczęście i wróżenie z kieliszka wina.

 

Źródło: www.flickir.com

 

Ulice Ekwadoru w sylwestra wypełniają się, wykonanymi z papieru i słomy, kukłami przypominającymi znanych, ale nielubianych polityków. O północy kukły są podpalane, co symbolizuje pożegnanie starego roku.

 

Źródło: www.fakty.interia.pl

 

W Wenezueli, Meksyku, Argentynie i Boliwii koniecznym rekwizytem w sylwestra jest walizka.

I nie znaczy to wcale, że wszyscy spędzają ten dzień poza domem, ale chcąc sobie zapewnić rok obfitujący w podróże, spacerują wokół swojego domu z walizką w dłoni.

 

Źródło: www.podroze.gazeta.pl

 

Może i my powinniśmy o tym pomyśleć?

W Japonii o północy usłyszeć można nie 12 uderzeń zegara, a 108 uderzeń dzwonów dobiegających z buddyjskich świątyń. Dzwony te mają uwolnić ludzi od złych mocy na nadchodzący rok. Przed jego rozpoczęciem obowiązkowe jest także zakończenie kłótni i sporów, oddanie długów oraz wysprzątanie mieszkania. Dzieci otrzymują tego dnia pięknie zdobione małe koperty z pieniędzmi w środku.

 

Źródło: www.japoland.pl

 

Jak my Polacy  obchodzimy Sylwestra?

Młodzież preferuje tzw. domówki lub imprezy w klubach. Dorośli chętnie uczestniczą w balach sylwestrowych lub – podobnie jak młodzież - w domówkach. Dzieci zmuszone są w tej sytuacji pozostać pod opieką dziadków. Są – oczywiście – fajerwerki, wieczorowe stroje  i szampan albo – choćby- wino musujące.

Coraz częściej imprezę sylwestrową łączymy z niedługim pobytem w górach lub nad morzem.
Biura podróży Natura Tour (www.naturatour.pl/strona/biura)  dysponują jeszcze ostatnimi miejscami.

 

Anna Szklarska