OŚRODEK WYPOCZYNKOWY
„HALNY” W KARPACZU

OŚRODEK CAŁOROCZNY

Ośrodek Wypoczynkowy „Halny” to kameralny obiekt położony w Karpaczu Górnym (820 m n. p. m.), z pięknymi panoramicznymi widokami na Karkonosze, położoną poniżej dolną częścią miasta oraz Dolinę Pałaców i Ogrodów. Bliskość górskich szlaków sprawia, że ośrodek jest doskonałym punktem startowym na piesze wędrówki po Krainie Ducha Gór. Także narciarze nie mają problemu z dotarciem do znajdujących się w niewielkiej odległości wyciągów (około 10 minut pieszo).

Prywatny charakter obiektu oraz doskonała kuchnia sprawiają, że goście czują się tu jak w domu. Po wyczerpującym dniu w górach zapraszamy do skorzystania z sauny oraz kabiny wodnej z masażem. Dla grup dodatkowo możemy zorganizować biesiadę w chacie grillowej lub ognisko. Darmowe wi-fi jest dostępne na terenie całego obiektu. Zwierzęta są akceptowane po ustaleniu warunków z recepcją.

Cechy Główne

Ośrodek położony jest w górnej części Karpacza, na wzniesieniu, 100 m od głównej drogi. Usytuowany u podnóża Śnieżki, z doskonałymi widokami na pasmo Karkonoszy, panoramę Karpacza oraz Kotlinę Jeleniogórską. Na atrakcyjność ośrodka wpływa bliskość szlaków turystycznych oraz Świątyni Wang. Dojazd do ośrodka autobusem PKS lub prywatnym przewoźnikiem do przystanku Pegaz w Karpaczu Górnym.

Obiekt dysponuje 38 miejscami noclegowymi. Pokoje 1,2,3,4 osobowe oraz pokoje o podwyższonym standardzie wyposażone są w pełny węzeł sanitarny, lodówkę, telewizor. Większość pokoi posiada balkon lub taras.

Ośrodek posiada własny, zamykany parking.

365

Dni otwarte w ciągu roku

20

MIN DO CENTRUM KARPACZA PIESZO

16

Liczba pokoi

ATRAKCJE OKOLICY

Karpacz to przepięknie położona w dolinie Łomnicy miejscowość wypoczynkowa. Nad miastem króluje najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżka (1602 m. n.p.m.). To doskonałe miejsce służące jako baza wypadowa na wycieczki w góry, a także do położonej w dole kotliny wraz z jej atrakcjami. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Aktywny wypoczynek zapewnią liczne szlaki, które prowadzą wśród ciekawych formacji skalnych, wodospadów i potoków. Po intensywnym marszu zawsze można wypocząć w pięknie położonych schroniskach górskich. Miłośników historii zainteresuje na pewno unikatowa Świątynia Wang czy liczne muzea znajdujące się w Karpaczu.

Dla najmłodszych przygotowane zostały atrakcje w Muzeum Karkonoskie Tajemnice czy Muzeum Lalek. Sam spacer po mieście można połączyć ze zwiedzaniem atrakcyjnych miejsc: anomalia grawitacyjna, zapora na Łomnicy, Dziki Wodospad, skocznia narciarska, dom laboranta. Miasto zapewnia także bogatą ofertę gastronomiczną – można tu spróbować miejscowych piw, Likieru Karkonoskiego,  lokalnych pierogów czy żurku, który najlepiej smakuje po zejściu z gór.

 

  • Szczyt Śnieżka – 1603 m n.p.m – najwyższy szczyt Sudetów. Na wierzchołku znajduje się poświęcona w 1681 r. kaplica św. Wawrzyńca oraz Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne w kształcie „trzech latających talerzy”.
  • Młynek Miłości – z tym miejscem wiąże się pewna legenda o miłości. Córka miejscowego młynarza żywiła bardzo duże uczucia do Ducha Gór więc kazała ludności wybudować pamiątkowy „Młynek Miłości”, ponieważ jak głosi przypowieść: „tylko tu koło młyńskie ziarno na mąkę zmieniało i losami ludzi kręciło, a córkę młynarza – księżniczce równą czyniło”. Każdy wiedział, że woda pod Młynkiem ma cudowną moc odwzajemniania miłości.
  • Świątynia Wang – jedyny w Polsce, drewniany kościółek wzniesiony w XIX wieku w norweskiej miejscowości Vang. W 1842 roku na zlecenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV został zakupiony, rozebrany i przetransportowany do Karpacza. Konstrukcja budynku jest wykonana bez użycia gwoździ. Każde połączenie jest zrealizowane przy pomocy złączy ciesielskich. Kościół zbudowano z sosny norweskiej nasączonej żywicą i stanowi cenny zabytek architektury sakralnej Wikingów.
  • Dziki Wodospad – wybudowano w latach 1910 – 1915, położony jest w lesie w pobliżu dolnej stacji kolei linowej na Kopę. Powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Łomnicy, a jego nazwa nawiązuje do charakteru rzeki, której początek znajduje się na wysokości 1407m n.p.m. Jej obszarem źródliskowym jest Równia pod Śnieżką. Charakteryzuje się ona ogromnym spadkiem wód, szczególnie w górnym biegu, co w połączeniu z ulewnymi deszczami i wiosennymi roztopami wielokrotnie było przyczyną groźnych powodzi.
  • Miejsce anomalii grawitacyjnej – grawitacja jest powszechna, są jednak na Ziemi takie miejsca, w których jej prawa nie mają racji. Pusta butelka, bądź puszka, samochód z wyłączonym silnikiem – w Karpaczu toczą się pod górkę. Zjawisko to można zaobserwować na pewnym odcinku ulicy Strażackiej. Od ulicy Karkonoskiej w kierunku „Dzikiego Wodospadu” przed mostem na Łomnicy. Wydaje się, że droga w tym miejscu opada łagodnie w kierunku Łomnicy, a jednak samochody z wyłączonym silnikiem cofają się pod górę. Według przeprowadzonych w tym miejscu badań istnieje strefa anomalii, w której grawitacja jest mniejsza o 4 %. Czy to prawda? Sprawdź sam!
  • MIEJSKIE MUZEUM ZABAWEK – jest w Karpaczu takie miejsce, gdzie dorośli powracają wspomnieniami w świat dzieciństwa, a dzieci mogą ujrzeć świat dorosłych zaklęty w miniaturze. Muzeum Zabawek powstało w 1995 roku z prywatnej kolekcji Henryka Tomaszewskiego – znanego mima i założyciela Pantomimy Wrocławskiej. Dopełnieniem teatralnych pasji artysty było kolekcjonerstwo. We wszystkich miejscach, w których wstępował, kupował zabawki. Kolekcja ukazuje przekrój zabawkarstwa obejmujący około 200 lat od XVIII – wiecznych figurek szopkowych poprzez lalki z XIX wieku, aż po zabawki typowe dla XX wieku. Tutaj zobaczyć można lalki z Japonii, Meksyku czy Australii. W Muzeum można również obejrzeć wystawy czasowe, które prezentują kolekcje mieszkańców Karpacza i okolic. W placówce często organizowane są warsztaty dla dzieci i rodzin oraz imprezy tematyczne.
  • KARKONOSKIE TAJEMNICE Interaktywne Królestwo Ducha Gór – w podziemiach Karkonoskich Tajemnic odwiedzający mają możliwość poznania legend i przekazów, które wyrosły z karkonoskiej ziemi. To historie zasiedlających te tereny poszukiwaczy minerałów i zielarzy oraz tajemnice władcy Karkonoszy – Ducha Gór. Wnętrza zostały zaaranżowane przez światowej sławy artystów, a sama ekspozycja jest bardzo interaktywna. Dzięki osiągnięciom współczesnych technologii, będziecie mieli okazję doświadczyć wszystkimi zmysłami magii i potęgi, która drzemie w Karkonoszach. Podziemia pełne są sekretnych przejść i magicznych urządzeń.
  • Kapliczka Św. Anny – na porośniętym lasem, zboczu Grabowca (784 m n.p.m.) w Sosnówce, przy niebieskim i żółtym szlaku turystycznym, położona jest barokowa kapliczka. Została pobudowana w miejscu Dobrego Źródła (zwanego też Źródłem Miłości lub Świętym Źródłem). Choć otwierana jest tylko raz w roku – w dniu św. Anny (26 lipca) – przez cały rok przybywają tu turyści zwiedzający ciekawe miejsca, a także pragnący zdrowia i szczęścia w miłości. Dzięki zawartości radonu – woda ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i moczopędne, wpływa też pozytywnie na jakość plemników.

GALERIA