OŚRODEK WYPOCZYNKOWY „STOKROTKA” W KARPACZU

OŚRODEK CAŁOROCZNY

KARPACZ: kurort wczasowo – turystyczny położony w widłach Łomnicy i Łomniczki, u stóp wschodniej części masywu Karkonoszy znany z rozwoju leczniczej sztuki zielarskiej. 

Z Karpacza biorą początek liczne szlaki turystyczne w Karkonosze. Do najbardziej znanych atrakcji turystycznych Karpacza należy Świątynia Wang – norweski kościółek z XII wieku.

Cechy Główne

Ośrodek wypoczynkowy „Stokrotka” znajduje się w Karpaczu Górnym na wysokości 810 m n.p.m. przy Przełęczy pod Czołem z doskonałym punktem widokowym na panoramę Sudetów z ich najwyższym wzniesieniem – „Śnieżką” 1602 m.

Odległości: do centrum Karpacza – 7 km (przystanek PKS bezpośrednio przy ośrodku), do stacji PKP Jelenia Góra – 25 km, do miejskiej kolei linowej „Kopa” – 3 km, Aquapark –  1,5 km, Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska – 10 km, Sztolnie i Kopalnie Kowarskie – 15 km, Western City – 8 km, przejście graniczne – 20 km.

OW “Stokrotka” posiada 112 miejsc noclegowych w czterech budynkach: Stokrotka, Rusałka, Kaprys, Jodełka, w których znajdują się pokoje 1, 2, 3, 4 os., pokoje typu studio oraz pokoje o podwyższonym standardzie. W głównym budynku „Stokrotka” znajduje się recepcja z barem, 2 jadalnie obok siebie, sauna, kącik zabaw dla dzieci, sejf, a w budynku „Kaprys” stół do tenisa stołowego. Na terenie ośrodka znajduje się miejsce na ognisko lub grill.

Pokoje wyposażone są w pełny węzeł sanitarny, TV oraz lodówki. Pokoje typu studio składają się z dwóch pomieszczeń. Pokoje o podwyższonym standardzie składają się z sypialni (z łożem małżeńskim) oraz pokoju dziennego (z rozkładaną sofą). Część pokoi posiada taras z widokiem na pasmo górskie Karkonoszy, z niektórych widać Śnieżkę.

DOBA HOTELOWA: 15:00 – 11:00

DODATKOWO PŁATNE: opłata miejscowa 2,40 zł za 1 dobę od osoby.

ZWIERZĘTA: 10 zł /doba

W ośrodku jest sala konferencyjna dla 120 osób oraz mała sala dla 20 osób.

W  klimatyzowanej sali konferencyjnej dla 120 osób z nagłośnieniem – stoły i krzesła ustawione są 2-rzędowo przed stołem prezydialnym, a mała sala dla 20 osób ma ustawienie stołu i krzeseł owalnie.

Wyposażenie: dostęp do Internetu, flipchart, klimatyzacja, mikrofon, projektor, ekran, materiały biurowe, drukarka laserowa.

Bezpłatny, monitorowany.

365

Dni otwarte w ciągu roku

7

KM OD CENTRUM KARPACZA

46

Liczba pokoi

ATRAKCJE OKOLICY

W okolicy:  atrakcje turystyczne Karpacza – Młynek Miłości, Świątynia Wang, Kaplica Świętej Anny ze źródełkiem miłości, Muzeum Zabawek, Dziki Wodospad, szlaki turystyczne, wypożyczalnie sprzętu sportowego, przejścia graniczne, boisko sportowe, aquapark, kolej linowa, kawiarnie, puby, karczmy regionalne.

Wycieczki fakultatywne: Książ – Krzeszów, Praga, Szwajcaria Saksońska, Wiedeń, Morawski Kras, Czeski Raj, Karlove Vary, Kutna Hora, Skalne Miasto, ZOO Safari i wiele innych.

Dla aktywnych: wycieczki piesze w góry, wycieczki autokarowe po okolicy oraz do pobliskich Czech, Niemiec oraz Austrii, przejażdżki quadem, lot balonem, paintball, wspinaczka skałkowa na „Kruczych Skałach”, parki linowe, letni tor saneczkowy, całoroczne lodowisko, aquapark.

  • Szczyt Śnieżka – 1603 m n.p.m – najwyższy szczyt Sudetów. Na wierzchołku znajduje się poświęcona w 1681 r. kaplica św. Wawrzyńca oraz Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne w kształcie „trzech latających talerzy”.
  • Młynek Miłości – z tym miejscem wiąże się pewna legenda o miłości. Córka miejscowego młynarza żywiła bardzo duże uczucia do Ducha Gór więc kazała ludności wybudować pamiątkowy „Młynek Miłości”, ponieważ jak głosi przypowieść: „tylko tu koło młyńskie ziarno na mąkę zmieniało i losami ludzi kręciło, a córkę młynarza – księżniczce równą czyniło”. Każdy wiedział, że woda pod Młynkiem ma cudowną moc odwzajemniania miłości.
  • Świątynia Wang – jedyny w Polsce, drewniany kościółek wzniesiony w XIX wieku w norweskiej miejscowości Vang. W 1842 roku na zlecenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV został zakupiony, rozebrany i przetransportowany do Karpacza. Konstrukcja budynku jest wykonana bez użycia gwoździ. Każde połączenie jest zrealizowane przy pomocy złączy ciesielskich. Kościół zbudowano z sosny norweskiej nasączonej żywicą i stanowi cenny zabytek architektury sakralnej Wikingów.
  • Dziki Wodospad – wybudowano w latach 1910 – 1915, położony jest w lesie w pobliżu dolnej stacji kolei linowej na Kopę. Powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Łomnicy, a jego nazwa nawiązuje do charakteru rzeki, której początek znajduje się na wysokości 1407m n.p.m. Jej obszarem źródliskowym jest Równia pod Śnieżką. Charakteryzuje się ona ogromnym spadkiem wód, szczególnie w górnym biegu, co w połączeniu z ulewnymi deszczami i wiosennymi roztopami wielokrotnie było przyczyną groźnych powodzi.
  • Miejsce anomalii grawitacyjnej – grawitacja jest powszechna, są jednak na Ziemi takie miejsca, w których jej prawa nie mają racji. Pusta butelka, bądź puszka, samochód z wyłączonym silnikiem – w Karpaczu toczą się pod górkę. Zjawisko to można zaobserwować na pewnym odcinku ulicy Strażackiej. Od ulicy Karkonoskiej w kierunku „Dzikiego Wodospadu” przed mostem na Łomnicy. Wydaje się, że droga w tym miejscu opada łagodnie w kierunku Łomnicy, a jednak samochody z wyłączonym silnikiem cofają się pod górę. Według przeprowadzonych w tym miejscu badań istnieje strefa anomalii, w której grawitacja jest mniejsza o 4 %. Czy to prawda? Sprawdź sam!
  • MIEJSKIE MUZEUM ZABAWEK – jest w Karpaczu takie miejsce, gdzie dorośli powracają wspomnieniami w świat dzieciństwa, a dzieci mogą ujrzeć świat dorosłych zaklęty w miniaturze. Muzeum Zabawek powstało w 1995 roku z prywatnej kolekcji Henryka Tomaszewskiego – znanego mima i założyciela Pantomimy Wrocławskiej. Dopełnieniem teatralnych pasji artysty było kolekcjonerstwo. We wszystkich miejscach, w których wstępował, kupował zabawki. Kolekcja ukazuje przekrój zabawkarstwa obejmujący około 200 lat od XVIII – wiecznych figurek szopkowych poprzez lalki z XIX wieku, aż po zabawki typowe dla XX wieku. Tutaj zobaczyć można lalki z Japonii, Meksyku czy Australii. W Muzeum można również obejrzeć wystawy czasowe, które prezentują kolekcje mieszkańców Karpacza i okolic. W placówce często organizowane są warsztaty dla dzieci i rodzin oraz imprezy tematyczne.
  • KARKONOSKIE TAJEMNICE Interaktywne Królestwo Ducha Gór – w podziemiach Karkonoskich Tajemnic odwiedzający mają możliwość poznania legend i przekazów, które wyrosły z karkonoskiej ziemi. To historie zasiedlających te tereny poszukiwaczy minerałów i zielarzy oraz tajemnice władcy Karkonoszy – Ducha Gór. Wnętrza zostały zaaranżowane przez światowej sławy artystów, a sama ekspozycja jest bardzo interaktywna. Dzięki osiągnięciom współczesnych technologii, będziecie mieli okazję doświadczyć wszystkimi zmysłami magii i potęgi, która drzemie w Karkonoszach. Podziemia pełne są sekretnych przejść i magicznych urządzeń.
  • Kapliczka Św. Anny – na porośniętym lasem, zboczu Grabowca (784 m n.p.m.) w Sosnówce, przy niebieskim i żółtym szlaku turystycznym, położona jest barokowa kapliczka. Została pobudowana w miejscu Dobrego Źródła (zwanego też Źródłem Miłości lub Świętym Źródłem). Choć otwierana jest tylko raz w roku – w dniu św. Anny (26 lipca) – przez cały rok przybywają tu turyści zwiedzający ciekawe miejsca, a także pragnący zdrowia i szczęścia w miłości. Dzięki zawartości radonu – woda ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i moczopędne, wpływa też pozytywnie na jakość plemników.

GALERIA