OŚRODEK WYPOCZYNKOWY „PÓŁWYSEP” W JASTARNI

OŚRODEK SEZONOWY – czynny od 30 kwietnia do 30 września

Ośrodek Wypoczynkowy „Półwysep” składa się z 24 murowanych, parterowych domków (3 i 4- osobowych) oraz 66 dzielonych domków drewnianych, piętrowych 4-osobowych, usytuowanych na rozległym terenie. Do dyspozycji gości w ośrodku znajduje się: jadalnia oraz bezpłatny parking.

Na terenie ośrodka jest stół do ping-ponga, boisko do siatkówki, plac zabaw dla dzieci oraz altany grillowe (możliwość wypożyczenia grilla). Bezpłatny dostęp do Internetu bezprzewodowego. OW Półwysep jest ośrodkiem sezonowym czynnym od maja do końca września.

Cechy Główne

Ośrodek usytuowany jest w popularnej wakacyjnej miejscowości Jastarnia, ok 800 m od Centrum. Nasz obiekt znajduje się ok. 150 m od otwartego Morza Bałtyckiego oraz ok. 300 m od płytkiej i ciepłej Zatoki Puckiej. Przy Ośrodku znajduje się przystanek PKP Jastarnia Wczasy, skąd można udać się m. in. na wycieczkę do Trójmiasta (ok.60-80 km) oraz do Helu (ok. 15 km).

Funkcjonalnie urządzone domki 3, 4-osobowe, wyposażone w łazienkę z prysznicem, lodówkę, TV, czajnik elektryczny, zastawę stołową, 2 leżaki i parawan.

Ośrodek akceptuje zwierzęta po wcześniejszym uzgodnieniu i okazaniu wymaganych przepisami szczepień – opłata 15 zł za dobę w wyznaczonych domkach drewnianych od nr 33 do nr 43, w pozostałych domkach drewnianych opłata 50 zł za dobę. Do domków murowanych nie przyjmujemy gości ze zwierzętami.

Ośrodek dysponuje bezpłatnym parkingiem.

153

Dni otwarte w ciągu roku

150m

METRÓW OD PlaŻY

90

Liczba pokoi

ATRAKCJE OKOLICY

Jastarnia to malownicze miejsce znajdujące się na Półwyspie Helskim. Bliskość ciepłych wód Zatoki Puckiej oraz morza Bałtyckiego czynią tę miejscowość idealnym miejscem dla miłośników sportów wodnych. Nauka kitesurfingu, windsurfingu, szalona jazda skuterami wodnymi czekają na Ciebie. Dla osób rządnych wrażeń polecamy loty widokowe, a także skoki ze spadochronem, z których można skorzystać na pobliskim lotnisku.

Jastarnia ma dużo do zaoferowania zwolennikom aktywnego wypoczynku. Trasa rowerowa nr 10 Władysławowo – Hel, biegnie przez malownicze wybrzeże Zatoki Puckiej, Nadmorski Park Krajobrazowy i prowadzi aż na sam Cypel Helski skąd rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Morze Bałtyckie. Jeżeli jesteś zapalonym wędkarzem masz szansę złowić prawdziwe morskie ryby: pysznego dorsza lub soczystą flądrę. Zapaleni lub początkujący nurkowie mogą z bliska zaznajomić się z różnorodną fauną i florą Bałtyku, zwiedzą podwodną część torpedowni, a być może odkryją nowy wrak, których nie brakuje w wodach Bałtyku.

Idealną opcją spędzenia czasu całą rodziną jest wycieczka do Parku Ewolucji w Sławutówku, który przez elementy edukacyjne w przystępny sposób przedstawia dzieje naszej planety. Czyste, piaszczyste plaże, bliskość fortyfikacji wojskowych, czarujące uliczki z elementami charakterystycznej kaszubskiej zabudowy, stara, zabytkowa Chata Rybacka, Muzeum „Pod Strzechą”, malowniczy, pełnych kolorowych kutrów port rybacki oraz spokojne rejsy po zatoce zachęcają do zwiedzania pięknej Jastarni. Jedną z atrakcji Jastarni jest najmniejsza na wybrzeżu latarnia morska (13 m). Latarnia ta powstała w 1950 r. na miejscu wcześniejszej, prawie dwukrotnie wyższej, która została wysadzona przez saperów, na początku II Wojny Światowej, gdyż stanowiła punkt orientacyjny. Jastarnia to urokliwe miejsce, które sprawi, że zapragniesz do nas powrócić.

 

  • Chata Rybacka – Muzeum Chata Rybacka to zabytkowy obiekt z 1881 roku znajdujący się w centrum Jastarni. Chata zbudowana została niemal w całości z  drewna z rozbitych statków. Wnętrze chaty przedstawia tradycyjną kaszubską chatę rybacką. Zobaczyć tu możemy dawne przedmioty codziennego użytku oraz sprzęt rybacki z okresu od XV do XX wieku.
  • Port morski – Port zbudowany został na potrzeby rybołówstwa w 1926 roku. W zachodniej części portu cumują łodzie rybackie, kutry oraz statki żeglugi przybrzeżnej, natomiast w części wschodniej znajduje się baza płetwonurków oraz ośrodek żeglarstwa sportowego. Portem zarządza Miejski Zarząd Portu Jastarnia. W pobliżu portu w sezonie letnim można spotkać zawsze dużo turystów, którzy przychodzą tutaj, by obejrzeć sprzęt rybacki.
  • Molo spacerowe – Molo zostało wybudowane w 2005 roku o długości 120 metrów. Zbudowane jest na przedłużeniu ulicy Stelmaszczyka, która jest sercem turystycznym miasta i zarazem jego główną ulicą. Przy molo znajdują się liczne punkty gastronomiczne takie jak smażalnie ryb, puby, cukiernie, lodziarnie czy kawiarnie. Swoje miejsce znalazły tu również wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz szkółki windsurfingu. Przez cały okres letni molo tętni życiem i jest ulubionym miejscem spacerów osób wypoczywających.
  • Kapliczka ku czci św. Rozalii – Wybudowana została w 1883 r. w podzięce za opiekę nad mieszkańcami Jastarni i Boru w czasie epidemii dżumy w latach 1707-11. Rokrocznie odbywa się procesja z jastarnickiego kościoła do kapliczki. Do niedawna w kapliczce wisiał dzwon, który pochodził z rozbitego w okolicach Jastarni okrętu. Obecnie dzwon został zdjęty, ponieważ służył do zabawy najmłodszym mieszkańcom. Kapliczka usytuowana przy ul. Rybackiej. W okresie letnim przy kapliczce są odprawiane msze święte.
  • Skansen Fortyfikacji – Bunkry  Prace nad Ośrodkiem Oporu Jastarnia rozpoczęły się w maju 1939 roku, a zakończyć miały się w listopadzie. Ośrodek usytuowano około 3 km od centrum Jastarni w kierunku Kuźnicy. Ośrodek składał się z czterech ciężkich bunkrów i schronów lekkich. Cztery żelbetonowe ciężkie schrony bojowe to: Sokół, Sabała, Saragossa, Sęp. Schron Sokół znajduje się nad zatoką Pucką, Sabała – to ośrodek dowodzenia Ośrodka Oporu, Saragossa – położony pomiędzy schronami Sabała i Sęp, a Sęp znajduje się na plaży od strony morza. Od roku 2005, na bazie tych obiektów, zaczął działać tu Skansen Fortyfikacji II Rzeczypospolitej im. Kontradmirała Włodzimierza Steyera. Powstała ścieżka dydaktyczna, odtworzono również przeszkody przeciwpancerne, przeciwpiechotne i okopy. Schron Sabała w okresie letnim jest otwarty dla zwiedzających – można zapoznać się tutaj z wyposażeniem i funkcjonowaniem fortyfikacji II Rzeczypospolitej.
  • Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – Budowa kościoła została rozpoczęta w dniu 1 sierpnia 1932 roku, jest to ceglana budowla z białą wieżą. Wnętrze kościoła utrzymane jest w charakterystycznej dla Kaszub kolorystyce – biało-błękitno-seledynowej. We wnętrzu nie brak motywów rybackich – np. ambona wykonana jest w kształcie łodzi rybackiej płynącej po wzburzonym morzu.
  • Loty widokowe, skoki ze spadochronem – Organizatorzy lotów dysponują dwoma statkami powietrznymi, samolotem Cessna 172 i helikopterem Bell 407. Lot odbywa się na wysokości 300-400 m, oferując wspaniały widok na morze, zatokę i Półwysep Helski. Przelot trwa ok. 15 minut i można wybrać, w którym kierunku chce się lecieć – w stronę Helu, czy w stronę Władysławowa. Oprócz lotów widokowych można skorzystać z oferty skoków ze spadochronem. Są to tzw. skoki tandemowe, głównie kierowane do osób zupełnie niedoświadczonych. Pasażer dostaje swojego instruktora i po krótkim przeszkoleniu oraz ubraniu w specjalną uprząż leci samolotem na 4000 m. Uprząż jest spięta ze spadochronem instruktora, tak że lecą we dwójkę na jednym sprzęcie. Na 4000 m opuszczamy samolot i zaczyna się zabawa.
  • Latarnia morska – Latarnia wybudowana została w roku 1950 i jest najniższym tego typu obiektem na polskim wybrzeżu. Posiada automatyczne sterowanie, które wysyła światło na odległość 10 mil morskich to jest około 18,5 kilometra. Latarnia została wykonana z elementów starego nautofonu Latarni Morskiej Stilo. Jastarnia miała już wcześniej latarnię morską, która była dwukrotnie wyższa, niestety przetrwała tylko rok, ponieważ w 1939 roku została wysadzona przez polskie wojsko, aby pozbawić nieprzyjaciela światła. Obecna latarnia morska nie jest udostępniana dla zwiedzających.
  • Muzeum Pod Strzechą – Prywatne muzeum prezentujące dawne narzędzia do połowu ryb oraz sprzęty gospodarstwa domowego. Na parterze muzeum funkcjonuje zakład szkutniczy wytwarzający łodzie.

GALERIA