Dobre i złe nawyki podróżnicze

Ktoś może powie, że podróżowanie wcale nie jest łatwe. Trzeba tyle zaplanować, zorganizować, zarezerwować. Jednak… podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca… – pisał R. Kapuściński.

Planowanie podróży to ogromna frajda

Życie daje każdemu tyle, ile sam ma odwagę sobie wziąć… Słowa J. Pałkiewicza to doskonały wstęp do planowania podróży. Aby cieszyć się wszystkim bez ograniczeń, trzeba jednak nad podróżą trochę popracować. Podróżnik, który ceni komfort i wygodę, zawsze zaczyna od początku, czyli od zaplanowania krok po kroku swojej wyprawy. To naprawdę dobra praktyka. Uwierz, planowanie bardzo pomaga w optymalizacji czasu, oszczędności pieniędzy, uniknięciu nieprzewidzianych zdarzeń i rozczarowań. Zresztą to od planowania zaczyna się przygoda. Jeszcze nie jesteś w podróży, ale planując, już jesteś na miejscu. W myślach, w marzeniach, w postanowieniach. Biegasz po plaży, wchodzisz na szlak, odwiedzasz kolejne miasta, zwiedzasz zabytki… Baw się tym.

Każde miejsce, które odwiedzasz staje się w jakiś sposób częścią Ciebie

Tę słuszną uwagę A. Densai warto jednak połączyć z praktycznym podejściem do podróży. Dużym błędem, popełnianym przez początkujących podróżników, jest chęć odwiedzenia większej liczby miejsc, niż pozwala na to czas. Oprócz braku przyjemności z podróży, pośpiechu i zmęczenia, zaplanowane wydatki mogą okazać się wyższe. Nie próbuj odwiedzić wszystkiego w jeden dzień. Wybierz mniej miejsc docelowych i poznaj je lepiej! Podróż ma być przyjemnym doświadczeniem, a nie odhaczaniem zabytków i miejsc na liście. Kontempluj, wracaj to tego samego miejsca kilka razy. Piękno tkwi w szczegółach. Odkryj za impresjonistami, że różne pory dnia, różne pory roku i ten sam krajobraz za każdym razem będzie inny. Piękny, niepowtarzalny i na nowo odkryty.

Podróżowanie nie jest kwestią pieniędzy, tylko odwagi

Pisał P. Coelho. Jednak dobrym nawykiem podróżowania jest też dobry plan finansowy. Warto obliczyć, ile pieniędzy wydamy na hotel, jedzenie i przyjemności. Warto zaplanować też pewną rezerwę na wypadek finansowej awarii. Nikt przecież nie będzie biegał po górach czy po plaży z kalkulatorem w telefonie i liczył, ile może wydać na obiad, czy deser. Pewnym wyzwaniem podczas planowania podróży jest też wiedza, ile będą kosztować prezenty i pamiątki, które chcesz zabrać do domu, dla siebie i dla najbliższych. Dobry nawyk to wydawanie pieniędzy zgodnie z planem. Nikt nie lubi pamiątek z najkrótszej lub fantastycznej podróży w postaci dodatkowych rachunków i spłacania karty kredytowej.

Nie czekaj. Pora nigdy nie będzie idealna

Słowa N. Hill’a zachęcają niewątpliwie do podróżniczej spontaniczności, jednak wśród dobrych nawyków podróżniczych znajduje się i ta dotycząca dobrego wyboru terminu. Szczyt sezonu, zwłaszcza w czasie wolnym od nauki szkolnej to nieco wyższe ceny i tłumy. Poza sezonem często miejscowości turystyczne pustoszeją. Dobrym nawykiem jest więc zaplanowanie daty odpoczynku i podróży. Spróbuj chociaż raz wybrać się na urlop od kwietnia do czerwca lub od września do listopada i odkryć nowy świat. Im bardziej elastyczny masz harmonogram, tym więcej zaoszczędzisz i zobaczysz. Ktoś powie, że przecież zdarzają się atrakcyjne oferty z ostatniej chwili. Owszem i zawsze warto to sprawdzić. Niezbyt dobrym nawykiem wydaje się jednak korzystanie z takiej oferty w ciemno, bez odpowiednich informacji.

Dotarłeś do celu podróży! Cudownie, wspaniałe miejsca czekają właśnie na Ciebie

Czyż nie miał racji Michael Palin, pisząc: Kiedy załapiesz bakcyla podróżowania, nie ma na to żadnego lekarstwa. Już wiem, że będę szczęśliwie chory do końca życia. Jesteś już na miejscu i czas zacząć korzystać ze wszystkiego, co oferuje okolica. Spaceruj lub wypożycz rower i zwiedzaj… Staraj się nie stresować drobiazgami. Ciesz się wycieczką, plażą, górami, szlakiem lub przejażdżką rowerem wodnym po jeziorze. A jeśli wolisz leniuchuj, odpoczywaj, podziwiaj naturę, morze, słuchaj otoczenia… Wykorzystaj w pełni ten czas, który tylko dla siebie przeznaczyłeś.

Korzystaj z usług hotelowych jako sprzymierzeńców

Miejsce, które wybrałeś ma z pewnością bardzo wiele do zaoferowania. Skorzystaj z propozycji, które przygotował dla Ciebie hotel. Bądź bardziej chętny do odkrywania i przeżywania wyjątkowych doświadczeń. Wykorzystaj maksymalnie swoją podróż. Nie pozbawiaj się przyjemności poznania lokalnych atrakcji, dobrej kuchni, ciekawych miejsc. Podróżowanie jest super, a związane z nim dobre nawyki jeszcze lepsze. Można je ulepszać i dostosowywać do własnych potrzeb. I refleksyjnie podejść do słów M.Twain’a, który powiedział: Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj.

zamknij


    Poproś o telefon

    Zostaw nam swój numer, a oddzwonimy do Ciebie.

    Administratorem danych, które tu wpisujesz będziemy My, czyli: CS Natura Tour sp. z o.o.. Dane będą przetwarzane w celu marketingu bezpośredniego naszych produktów i usług.

    Zapoznaj się z naszą polityką prywatności